Glavobolja. Užasno neprijatan osećaj koji kao da nas prati na svakom koraku. A s obzirom na nivo stresa kojem smo izloženi poslednjih meseci, nije ni čudo da se češće javlja, a ponekad i sa jačim intenzitetom. Ako na to još dodamo da glavobolje kod žena inače mogu biti uzrokovane promenom hormona tokom trudnoće, onda možemo biti prililično sigurni da je pojava glavobolje skoro pa izvesna.
Najčešće se glavobolje javljaju u ranoj trudnoći i obično se proređuju i bivaju blaže nakon prvog tromesečja. Ono što je najvažnije nikako ne štete vašoj bebi, ali zato mogu biti vrlo neprijatne za vas. Buduće majke mogu trpeti ređe ili češće glavobolje. Iako je ovo sasvim normalna pojava, ipak treba obratiti pažnju ukoliko se neobjašnjive, česte glavobolje javljaju u kasnijoj trudnoći.
Ovo može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog stanja zvanog preeklampsija, i u ovom slučaju svakako treba da kontaktirate svog lekara. Preeklampsija je stanje koje pogađa neke trudnice, obično oko 20. nedelje trudnoće ili ubrzo nakon rođenja bebe. Ona može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne leči.
Promene koje uzrokuju glavobolje
Tokom prvog tromesečja vaše telo doživljava porast hormona i povećanu cirkulaciju krvi. Ove dve promene mogu izazvati češće glavobolje. Ove glavobolje mogu dodatno uvećati stres, loše držanje ili promene u vidu. Pored ova dva glavna uzroka glavobolje, mogući razlozi za njenu pojavu su:
- nedovoljno spavanja
- nizak šećer u krvi
- dehidratacija
- stres
- loše držanje, posebno kako beba postaje veća
- depresija ili anksioznost
Kako se izboriti?
Naravno da ćete želeti da se rešite ovog neprijatnog stanja, a za to postoji više načina. Naša preporuka je da prvo pokušate da ublažite glavobolju prirodnim sredstvima, ukoliko je to moguće. Možete da pokušate sa jednim ili više sledećih prirodnih "lekova":
- Ako imate glavobolju od sinusa stavite toplu oblogu na oči i nos
- Ako je glavobolja prisutna zbog napetosti stavite hladnu oblogu ili pakovanje leda na vrat
- Održavajte šećer u krvi jedući manje, češće obroke - to takođe može pomoći u sprečavanju glavobolja
- Masiranje ramena i vrata je efikasan način ublažavanja bolova
- Odmarajte se u mračnoj sobi i vežbajte duboko disanje
- Praktikujte topli tuš ili kupku
- Vežbajte dobro držanje (posebno tokom trećeg tromesečja)
- Odmarajte se i opustite se
- Vežbajte
Takođe možete da smanjite verovatnoću pojave glavobolje izbegavanjem uobičajenih pokretača migrenskih glavobolja kao što su : čokolada, jogurt, kikiriki, hleb sa svežim kvascem, konzervirano meso.
Naravno, ukoliko su glavobolje konstatne, jake i ništa od prirodnih načina ne urodi plodom, u konsultaciji sa lekarom ćete primeniti i dodatnu terapiju. Paracetamol je prvi izbor kada su lekovi protiv bolova u pitanju tokom trudnoće ili ako ste dojilja. Uzimaju ga mnoge trudnice i dojilje bez štetnih uticaja na bebu ili majku. Međutim, sigurnosti radi, ako uzimate paracetamol u trudnoći ili dok dojite, uzmajte ga u što kraćem vremenskom periodu. Postoji nekoliko lekova protiv bolova koje bi trebalo izbegavati u trudnoći. To su lekovi koji sadrže kodein, kao i nesteroidni protivupalni lekovi poput ibuprofena - osim ako ih nije propisao vaš lekar.
Medigen brine o vama i zato je pripremio široku lepezu genetičkih testova i pregleda, kao i mogućnost korišćenja najsavremenije banke matičnih ćelija, kako bi vaša trudnoća protekla što sigurnije i bezbrižnije. Klikom ovde nas možete kontaktirati i saznati sve detalje o našoj ponudi.